A Törökkanizsáért Egyesület
A Törökkanizsáért Egyesület 2010. decemberében alakult Törökkanizsán, ugyanis 1329. decemberében Róbert Károly király városi rangot adományozott Törökkanizsának. A civil szervezet azokat a feladatokat, tevékenyságeket kívánta saját céljaiba beépíteni, amelyekkel az addigi civil szervezetek és művelődési egyesületek nem foglalkoztak. Elsősorban a szociális, környezetvédelni és mezőgazdasági témák azok, amelyekkel túlnyomórészt foglalkozik az egyesület, de ugyanakkor különböző előadásokkal és olyan értékek bemutatásával is, amelyekkel az addigiak során nem igen találkozhatott a törökkanizsai lakosság.
Törökkanizsához és a községhez tartozó településekhez nagyon sok történelmi hely, épített örökség fűződik. Ezen értékek fontosságát, a köztudatba való visszaágyazását is megcélozta az egyesület. Az épített örökséggel párhuzamosan azoknak a nagy személyiségeknek a fonosságát is kiemeli, akik a város múltjában igen nagy szerepet vállaltak mint pl. a Tallián család, Romhányi Ibi.
Az Egyesületnek van egy emlékháza Firigyházán, aminek a tevékenysége leginkább kitűnik a többi közül, de mégsem fontosabb a többinél. A Ricze Emlékház úgy lett kialakítva, hogy prezentálja ennek, és többé-kevésbé minden kisebb magyar lakta bánsági falunak az életét. Az emlékház több rendezvénynek is helyszínéül szolgál, amelyeket az egyesület és partnerei szerveznek. Az Emlékház több kerékpártúrának, kiállításoknak, a Törökkanizsai Tiszagyöngye Művelődési Egyesület néptánctáborának, a Firigyháziak találkozójának, az Udvarfesztiválnak is helyet biztosított. Az egyesület ezen rendezvények és az emlékház által is nagy hangsúlyt fektet az idegenforgalomra és a falusi turizmusra.
Az Udvarfesztivál elnevezést viselő programnak az otthont adó Ricze Emlékház udvara ihlette az elnevezését. A rendezvény, amelyet idén III. alkalommal szerveztek meg, a falusi értékek, a helyi gasztronómia, zene, épített örökség, szokások megismerését és népszerűsítését célozta meg. A rendezvény gyermekprogramokkal vette kezdetét, majd a látogatók a helyi termelők és kézművesek jóvoltából betekinthettek a különleges ízek és termékek udvarába, a 19 órakor kezdődő művelődési műsorban beszélgetéseket hangzottak el a vidék gasztronómiai különlegességeiről, illetve a mesemondás hagyományának megőrzéséről. Tóth Lívia, a Hét Nap hetilap főszerkesztője bemutatta a hetilap Egy falat Vajdaság című kiadványát, Mómity Éva tanítónő pedig a pedagógusok szerepéről beszélt a hagyományok megőrzésében. A műsorban közreműködtek még Mómity Éva tanulói, Mihók Attila plakett-díjas citeraművész és a törökkanizsai Tiszagyöngye Művelődési Egyesület Szőke Tisza citerazenekara is. Az estét a Fokos Zenekar koncertje és táncháza zárta.
A Firigyháziak Találkozóját ez év szeptember utolsó vasárnapján a Törökkanizsáért Egyesület szervezte meg, immáron XIII. alkalommal a Szent Mihály-napi búcsú alkalmából. A találkozót motoros felvonulás nyitotta meg, amit 16 órakor szabadtéri búcsúi szentmise követett, majd megkoszorúzták Kuppis József falusi jegyző emléktábláját. amit Újhelyi Nándor, a Községi Képviselő-testület elnökének ünnepi gondolatai követtek. és megnyitotta a Nagyjárásiak Nagy Találkozója című tárlatot is, amely a Ricze Emlékházban kapott helyet. A megnyitót követő gazdag művelődési műsorban felléptek a Tiszagyöngye Művelődési Egyesület és a dr. Batthyány-Strattmann László Művelődési Egyesület szakcsoportjai, valamint Dobróka Hunor, Dobróka Erna és Varga Anna is.
– A Törökkanizsáért Egyesület a Firigyháziak Találkozóját XIII. alkalommal szervezte meg. 2011-ben volt elsőként életre hívva ez a rendezvény, annak kapcsán, hogy szeptember utolsó vasárnapján van Firigyháza védőszentjének, Szent Mihály arkangyalnak az ünnepe, a firigyházi búcsú napja. Ez egy jó alkalom arra, hogy az elvándoroltak visszatérjenek szülőhazájukba, szülőfalujukba és újra találkozhassanak régi ismerőseikkel, barátaikkal, rokonaikkal.Nem messze Firigyházától húzódtak egykor a nagyjárási tanyák és baráti, illetve rokoni kapcsolatok fűzték össze a két település lakóit, Így a házban található idei kiállításunkat a Nagyjárásiak Nagy Találkozójának szenteltük. Idén áprilisban volt egy ilyen elnevezésű rendezvényünk, ami nagy sikert aratott, ezért úgy gondoltuk, hogy a régi fényképeket itt is kiállítjuk – mesélte Újhelyi Nándor, a Törökkanizsai Községi Képviselő-testület elnöke, szervező.
Szent Mihály-napi ünnepség bállal zárult a Sarkantyú Tamburazenekar közreműködésével.
Az Egyesületnek e két nagyobb rendezvényét segítette a Magyar Nemzeti Tanács, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és a Csoóri Sándor Alap.
Romhányi Gabriella